Wycieczka do Londynu.

W dniach 21-26.04.2017r. uczestniczyliśmy jako grupa 44 uczniów wraz z 4 opiekunami z Zespołu Szkół Publicznych Nr 3 w Ostrowi Mazowieckiej w warsztatach językowych w Londynie.

W piątek rano, pożegnani przez rodziców, wyruszyliśmy w długą podróż komfortowym autokarem. Mimo zmęczenia dużą ciekawość wzbudziła przeprawa promowa z Calais do Dover oraz niezwykły widok białych klifów. Do Londynu dotarliśmy ok. godziny 10.00, gdzie przywitała nas iście angielska pogoda: pochmurna i deszczowa. Niezrażeni tym faktem rozpoczęliśmy zwiedzanie Tower of London – Twierdzy Londyńskiej, gdzie mogliśmy podziwiać klejnoty i insygnia królewskie oraz dużą kolekcję broni i zbroi rycerskiej. Następnie obejrzeliśmy najpiękniejszą katedrę w Londynie -  St. Paul’s Cathedral. Podczas odpoczynku, już przy lepszej pogodzie, zjedliśmy tradycyjne danie angielskie – fish and chips, po czym Mostem Milenijnym udaliśmy się do Galerii Sztuki Nowoczesnej – Tate Modern, skąd podziwialiśmy panoramę metropolii. Pierwszy dzień pobytu w Wielkiej Brytanii zakończyliśmy zwiedzaniem starego londyńskiego więzienia – The Clink Prison, a następnie pojechaliśmy na spotkanie z rodzinami, u których byliśmy zakwaterowani.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od spaceru po chińskiej dzielnicy miasta - China Town. Następnie przeszliśmy na Trafalgar Square ze słynną kolumną Admirała Nelsona oraz odwiedziliśmy Piccadilly Circus. Główną atrakcją tego dnia było największe na świecie muzeum – British Museum, zawierające eksponaty z całego świata, w tym oryginalne mumie egipskie, bogate zbiory chińskiej porcelany, zbiory sztuki afrykańskiej, rzymskiej, greckiej i europejskiej. Dzień zakończyliśmy mszą św. w zabytkowym kościele średniowiecznym “Brompton Oratory”.

Trzeciego dnia odwiedziliśmy oczekiwane przez wszystkich Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud’s, które zrobiło na nas ogromne wrażenie z powodu licznych atrakcji w postaci figur sławnych ludzi ze świata filmu, muzyki, sportu i polityki; przejażdżka taksówką londyńską pozwoliła zapoznać się z historią Londynu w pigułce; mogliśmy też obejrzeć ekscytujący film w technice 4D; na koniec spotkaliśmy “na żywo” postaci z serii Gwiezdne Wojny. Po tak emocjonujących przeżyciach przeszliśmy spacerkiem obok słynnej wieży zegarowej Big Ben, Gmachów: Parlamentu i Opactwa Westminster.

Drugą część dnia spędziliśmy zwiedzając Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Nauki.

Czwartego dnia rano pożegnaliśmy się z goszczącymi nas rodzinami. Pociągiem pojechaliśmy do Waterloo Station skąd przeszliśmy nad rzekę Tamizę, gdzie usytuowany jest znany diabelski młyn London Eye . Cieszy się on niezwykłą popularnością, co można było stwierdzić po długiej kolejce, w której przyszło nam czekać. Jednak widok jaki rozciągał się z wagoników, które w najwyższym punkcie osiągały wysokość 135 m, zrekompensował wszystkie niedogodności. Tym większa była nasza satysfakcja i radość, że pogoda była słoneczna. Równie miły okazał się rejs statkiem, który dowiózł nas do Greenwich, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Morskie oraz Park Królewski z miejscem oznaczonym jako południk 0. Około godziny 16.00 wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w podróż powrotną.

Nasz sympatyczny pilot, pan Jacek, bardzo ciekawie i przystępnie opowiadał  o miejscach, które odwiedzaliśmy w poszczególnych dniach, dawał uczestnikom zadania do wykonania, a na koniec zorganizował quiz o Londynie. Trzy najlepsze osoby otrzymały cenne nagrody rzeczowe.

 

W  czasie drogi powrotnej dzieliliśmy się naszymi przeżyciami oraz wrażeniami z pobytu u rodzin angielskich. Dla wielu z nas była to okazja do używania języka angielskiego na co dzień oraz do poznania zwyczajów i kultury brytyjskiej. Warsztaty te były dla wielu niezapomnianym doświadczeniem, o czym świadczą głosy młodzieży, deklarującej swoje uczestnictwo w podobnych wyjazdach w przyszłości.

                                                                                                                            p.Małgorzata Świderska

więcej zdjęć

powrót                                 strona główna

 
Ostrów Mazowiecka

Kalendarz