uroczystości w szkole

                13 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas IV, V i VI pod kierunkiem p. Doroty Lipki, p. Arkadiusza Parzycha oraz p. Jolanty Swaczyny, opiekunki zespołu Fantazja, przygotowali uroczystą akademię.

Przedstawiono najważniejsze fakty dotyczące odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.  po 123 latach niewoli.
                                       
11 listopada 1918 roku to data zwiastująca odradzanie się narodu polskiego, który dotychczas żył pod jarzmem zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Święto to nieodłącznie kojarzy się z postacią Józefa Piłsudskiego, który 10 listopada 1918 r. przybył z Magdeburga  do Warszawy po zwolnieniu z więzienia , a 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu władzę nad wojskiem polskim.

                       

W czasie apelu wspomniano również o późniejszych bolesnych wydarzeniach z historii naszej ojczyzny, związanych z okresem  II wojny światowej. Zaznaczono, że w rzeczywistości Polska ponownie odzyskała niepodległość w 1989 roku, czyli  po upadku systemu komunistycznego.

Po akademii nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu pt. JANUSZ KORCZAK – PATRON SZKOŁY, zorganizowanego przez panią bibliotekarkę Małgorzatę Skwarek. Zwycięzcom wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody. (zwycięzcy) Pozostali uczestnicy również otrzymali drobne upominki.  

powrót

 
Ostrów Mazowiecka

Kalendarz